неділя, 23 травня 2021 р.

Євробачення

                   ПоШУМіли на Євробаченні

    22 травня в Нідерландському Ротердамі







Україна в ТОП - 5 переможців
5  місце

2 місце  за симпатіями глядачів



"А в нашого Шума зеленая шуба.
Дівки гуляли, шубу порвали ... "
Так співали на міжнародному пісенному конкурсі, що тривав з 18 по 22 травня,українські виконавці - електрофольклоргурту Gо-А.
Це сучасна  обробка давньої української веснянки, виконання якої супроводжувалось іграми та танцями.
В 1855 році Марко Вовчок та її чоловік - фольклорист Опанас Маркович - зафіксували виконання цієї веснянки у праці" Весна на межі Київської з Волинською та Подольською Україною" . Обряд, описаний ними, називався " гра у Шума" і відбувався у селі Джуньків ( нині Погребищенського району Вінницької області) на Великдень біля церкви.
- Обряд скидався на гаївки. Під час нього " заплітали Шума" - тобто учасники дійства заплітали руки, а потім розплітали.
До речі, Борис Грінченко описуючи один з варіантів пісні "Шум", зазначає, що цю веснянку виконували дівчата, узявшись за руки і бігаючи  кружком по селу.
А саме слово " шум", ймовірно, означає уособлення весняної зелені,- каже Олена Чабанюк, кандидат філологічних наук, етнографиня.- У мові багатьох слов'ян "шум" означає ліс. А відтак заплітати шума - це наче сприяти росту зелені, зеленої "шуби" лісу
 Михайло Грушевський писав, що "Шум" - це весняна гра, в якій первісним був " мотив розбудження космічного руху, шуму зеленої весни."
Оспівувуння у веснянці висівання конопель, так як українці висаджували коноплі здавна, - з яких виготовляли олію, робили нитки, з яких потім ткали полотно й шили одяг.















Немає коментарів:

Дописати коментар