вівторок, 12 червня 2018 р.

Сакральні споруди села


Опис-дослідження
Веснянська церква Св. Георгія(Юрія)

   Таких радісних, співочих сіл в Україні зо шість є. 
    Хмельниччина має Веснянку поряд зі Старокостянтиновим. Звичайно ж, назва радянських часів - колись село називалось Свинна 
   Дерев'яна церква Св.Юра(Георгія) тут по-волинськи синя і у синодальному стилі.
   Виходячи з книги 1894р."Историко-статистическое описание церквей и приходов Волынской епархии. Староконстантиновский уезд", колись на цьому місці - підвищення, майже центр села стояла інша дерев'яна церква, зведена у 1736р.і освячена у 1740р. Напевне була тридільна, якась така - не дарма "Історико- статистичний опис церквів..." згадує, що храм нагадував корабель і був зведений " по загальному старовинному плану" простим майстром-самоучкою на гроші парафіян. Церква була уніатською та була приписана до Старокостянтинівської замкової церкви св. Трійці,  У 1762 р. статус церкви підвищився до парафіяльного - все так само, звичайно ж,  греко-католицького. Коли край у 1793 р. приєднали до Російської  імперії, всі храми тут  насильно перевели у православ'я.
    У 1840 р. до вівтарної частини того храму було з південного боку прибудовано ризницю та паламарню, а саму святиню піднято і встановлено на кам'яний фундамент.
   У 1876 р. почався наступ на традицію і народну архітектуру південної Волині: було знищено опасання навколо храму, а замість гонтового даху з'явилася бляха, така ненависна всім любителям дерев'яної архітектури. тоді ж з'явився закритий тамбур при вході. В 1882р. стіни церкви покрили фарбою - наступ фарби на деревину не припиняється і тепер.
   Дзвіниця була кам'яна.
   Ймовірно, церква з часом стала замала для більшої кількості парафіян або ж була в поганому технічному стані, тому в 1907(також пишуть 1908) році звели нову церкву з дерева. (23 квітня 1903 року закладена основа і освячено місце під Храм вмч.Георгія Побєдоносця, а 16 жовтня 1907 року храм був збудований і освячений. (зі слів старожилів). Храмове свято церкви - 29 жовтня(Логвина).
   Церквою користується православна громада МП.
   Стоїть на похилому схилі в центрі села, біля школи. ще одна представниця єпархіального стилю, яка в плані створює хрест, завершена одним верхом над навою, має, звичайно, прибудовану з заходу до бабинця дерев'яну дзвіницю з присінком, а до вівтаря з півночі та півдня - ризниці. Силует церкви підкреслюють три вежі на гребенях дахів бічних рамен і на вівтарі. Вікна в церкві тепер металопластикові.
   В 2007 році пограбована злодіями - вкрали  ікони, Євангеліє, хрести.
   
   

Немає коментарів:

Дописати коментар